Húsvét Info

Húsvéti sonka

húsvéti sonka
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...

A főtt sonka ugyanúgy elmaradhatatlan eleme a húsvéti asztalnak, mint a fonott kalács.Sajnos a sonkát vásárláskor nem kóstolhatjuk meg, és nem látunk a csomagolásba, ha kötözött sonkát választunk, így a sonkavásárlás mindig zsákbamacska.De van pár dolog, amire érdemes odafigyelni vásárláskor és a sonka elkészítésekor, ha ezeket betartjuk, a főtt sonka a húsvéti asztal fénypontja lesz.

Tippek a húsvéti sonka vásárlásához, elkészítéséhez:

  • Ha tehetjük, hagyományos érlelt parasztsonkát vásároljunk a húsboltban, ismerőstől, mert ezek sokkal finomabbak mint a gyorspácolt, nagyobb áruházakban kapható kötözött sonkák. Ha mégis a kötözött sonka mellett döntenénk (szerintem ezzel sincs semmi baj, nagyon finom sonkákat is ki lehet fogni), akkor olyat válasszunk ami nem eresztett levet a csomagolásban.
  • A sonkának mindig kell egy éjszakát hagynunk, hogy hűljön a saját levében, így legkésőbb a fogyasztás előtti estén álljunk neki a sonkafőzésnek.
  • A legtöbb receptben a sonkát a főzés előtt néhány órán át, vagy akár egy egész éjszakán át áztatják vízben, hogy ne legyen sós és megpuhuljon. Én sosem szoktam áztatni főzés előtt, viszont főzés után hagyom a saját levében kihűlni, így nem szárad ki a sonka.
  • Mennyi ideig főzzük a sonkát? Vannak, akik azt mondják ahány kilós a sonka, annyi óráig kell főzni, tehát egy egy kilós sonkának elég 1 óra főzés. Van, aki szerint kilónként elég 40 perc főzés. Én az 1 kilós sonkát, 1,5 óráig főztem, és szerintem egy 1,5 kg-os sonka esetén is érdemes 2-2,5 órával számolni.
  • Mikor feltesszük a sonkát főzni, magasra kapcsolhatjuk a lángot, de amint elkezd a víz forrni, vegyük vissza. Úgy jó, ha víz gyöngyöve forr.
  • A sonkát a főzés előtt alaposan mossuk meg, annyi vízbe tegyük fel főni, ami teljesen ellepi. Ha a víz elfő róla, pótoljuk.
  • A sonka vizébe tehetünk hagymát, fokhagymát, fűszereket, esetleg almát, répát, zellert. Sót viszont semmiképp se tegyünk a vízbe, mert a sonka elég sós.
  • A sonkát hagyjuk a saját levében kihűlni. A megmaradt lében megfőzhetjük a tojásokat, ettől a tojás enyhén füstös ízt kap. Vagy a főzőlevet fagyasszuk le, és használjuk fel később. Nagyon jó ízt ad bablevesnek, lencselevesnek, ha alapléként használjuk.

Hozzávalók:

  • 1 kg füstölt sonka
  • 1 fej vöröshagyma
  • 6 gerezd fokhagyma
  • 6 db babérlevél
  • 10 szem színes bors

A húsvéti sonka elkészítése:

  1. A hagymát vágjuk félbe vagy negyedbe. A fokhagymát pucoljuk meg.
  2. A sonkát alaposan mossuk meg, és tegyük fel egy nagy lábasban főni, annyi vízzel, ami bőven ellepi. Adjuk hozzá a hagymákat és a fűszereket.
  3. húsvéti sonka főzése

  4. Ha a víz forrni kezd, vegyük alacsonyra a lángot, és hagyjuk a sonkát másfél óráig főni.
  5. Ha a víz elfő, és nem lepi el a sonkát, pótoljuk.
  6. Másfél óra után kapcsoljuk le a lángot, fedjük le a sonkát, és hagyjuk a saját levében kihűlni.
  7. húsvéti sonka főzése

  8. Másnap vágjuk le róla a hálót, szeleteljük fel, tálaljuk tojással, tormával, friss zöldségekkel.
  9. húsvéti sonka

6 Comments

  1. molnar attila

    A husveti sonkat nem szabad fovo vizben fozni mert akkor kiszarad es sobafotthoz hasonlo fott hust kapunk! a helyes eljaras a kovetkezo: a sonkat fovo vizbe tesszuk es megallitjuk a hoforrast, igy a fozole homerseklete azonnal elkezd csokkenni es amikor lecsokkent kb 65-70 celsius fokra akkor ismet bekapcsoljuk a hoforrast, vigyazva arra,hogy a fozoviz homerseklete semilyen formaba ne haladja meg a 74-75celsius fokot,ha nem tudunk olyan hoforrast biztosittani ahol ezt egyenletesen lehet szabalyozni akkor folyamatoson merjuk a viz homersekletet es 70-foknal bekapcsoljuk majd 75-nel kikapcsoljuk, mindaddig amig a sonka geometriai kozepontja el nem eri a 66-68celsius fokot!(ezt egy viszonylag pontos hushomerovel tudjuk kovetni es nem szurkaljuk folyamatosan a hust,hanem mar elore behelyezunk egy ilyen homerot es ott hagyjuk a folyamat vegeig)) Ekkor a hoforrast megallitjuk es az edenyt valamilyen modon leszigeteljuk(kendovel,de barmi egyebbel is ami viszonylag jol szigetel), hogy minel lassabban huljon a tartalma, kb1.5-2.-ora hosszan igy tartjuk majd eltavolitjuk a szigetelest es hgyjuk,hogy a sonka a leveben huljon kb40-45celsiusra, most a sonkat kivesszuk a lebol egy talcara es hagyjuk,hogy megszaradjon es egy vekony,szaraz reteget huzzon, ezaltal a sonka eltarthatosaga es zamata jelentosen javul.Ahoz,hogy a sonka vasarnapra a legjobb formajat hozza, a fozest ajanlott legalabb 3nappal hamarabb elvegezni mert igy a sonka allaga.viz es sotartalma, teljes tomegeben kiegyenlitodik!
    +3tanacs:
    1: olyan nyers sonkat vasaroljunk amelyik legalabb 60-90 napig volt pacolva mert az igazi sonka iz kialakulasahoz csak so, ido, megfelelo homerseklet valamint szakszeru fustoles szukseges, barmilyen fuszert(hagyma,fokhagyma, baberlevel,rozmaring, bors, stb,stb) adunk hozza az csak eltorzitja azt
    1: minel nagyobb a sonka darab annal finomabb lessz a vegeredmeny!
    2: ne vagjuk meg fozes utan a sonkat(elozetes kostolgatas) csak amikor a teritekre kerul!

    Reply
    1. Tibor Trenka

      Ez a technológia a szuvidálás. Alacsony hőfokon hosszú hőkezelés, majd hideg sokkoló hűtés, csírátlanítás végett.
      Szerinted átlagos háztartásban ez megoldható? Ki a fene fog hőmérővel álldogálni órákon keresztül méricskélni
      a husi hőmérsékletét?
      Egyszerű: a kiáztatott sonkát hideg vízbe alacsony lángon fel teszem főni. fél fővésben hozzá adom a fűszereket és a
      zöldségeket, és legalább két órán át lassú tűzön főzöm. Hagyd kihűlni a főző lében. Egy éjszakára száraz hűvös helyen
      pihentetjük, és le fóliázzuk, hogy ne száradjon ki. A sonka levet lefagyasztom, így más ételek aromáját javíthatom.
      A főtt zöldségek kiváló püré alapot képeznek.

      Reply
  2. Tibor Trenka

    Légy szíves használj ékezetes betű rendszert, ha kommentet közölsz.
    Az eljárás amit meg osztani szeretnél, az a szuvidálás. Nagyon kevesen használják ezt a megoldást mivel nagyon drága.
    Átlagos tűzhely nem alkalmas alacsony hőfokon főzni.
    Ha éppen gyöngyöző főzést megoldhatunk, már nyerők vagyunk.

    Reply
  3. Bognár Tibor

    Nemrégen olvastam, a sokafőzésnél arra kell ügyelni, hogy hideg vízve tegyük a sonkát és nagyon lassú tűzön érjük el a forráspontot. Aztán gyöngyözés…

    Reply
  4. Ilona

    Kedves Balázs!

    Nem a sonkafőzéshez szólnék hozzá, hanem egy nagyon régi receptet küldök, ami maradék sonkából készült. Egyébként sok receptedet használok a család megelégedésére, amit köszönök.
    A régi recept:
    Sonkás tekercs édesanyámtól
    Hozzávalók:
    Omletthez: 1 evőkanál zsír, 4 evőkanál liszt, 3 dl tej, 5 tojás, csipet só,
    Töltelékhez: kb. 30-40 dkg darált sonka, 2 dl tejföl
    Tetejére: 2 dl tejföl, 1-2 evőkanál olvasztott zsír,
    Elkészítés: 1 evőkanál zsírt vagy vajat kis lábasban kis tűzön felmelegítünk, belekeverünk 4 evőkanál lisztet és fehér rántást készítünk. 3dl hideg tejjel feleresztjük és állandó keverés mellett addig főzzük a masszát, míg az edénytől elválik. Levesszük és lehűtjük langyosra. Ha lehűlt belekeverünk egyenként 5 tojás sárgáját, csipetnyi sót és végül az 5 tojás kemény habját.
    Zsirozott – lisztezett , vagy sütőpapíros tepsiben sütjük. Sütés után kendőre , vagy sütőpapírra borítjuk, felsodorjuk. Közben főtt, darált sonkát tejföllel keverünk össze és a kendőre , papírra borított omlettre kenjük, azután tekerjük fel. kb. 30-40 dkg sonka kell hozzá és egy tejföl. Annyi tejföl kell hozzá, hogy jól kenhető krém legyen a sonka. A sonkát főzés előtt jól kiáztatjuk, nehogy sós legyen, de ma már ritkán használunk régi parasztsonkát.
    A feltekert sonkástekercset tepsibe tesszük, zsíros- tejföllel meglocsoljuk és pár percre sütőbe tesszük.
    Tepsi méret:kb.Kb. 31x23cm, közepes méret
    Ma már sütőpapíros tepsiben sütöm, így a rákent tejfölbe keverek 1-2 evőkanál olvasztott zsírt. 180 fokos sütőben kb. 5-10 percig sütöm a tekercset, hogy a tejfölös szaft kis színt kapjon, összeérjen..
    Az alaptésztát is sütőpapíros tepsiben sütöm 180 fokon kb. 15 perc. Tűpróba. Azonnal feltekerem a sütőpapírral, amikor kiborítottam a tepsiből, hagyom teljesen kihűlni.
    Nálunk minden húsvét után ez készült a maradék sonkából gyerekkoromban az 50-es, 60-as években. Nem ma volt.
    Finom hozzá a tormamártás.

    Hátha fel tudod használni.
    Üdv: Ilona

    Reply
    1. Szilágyi Balázs

      Köszönöm szépen Ilona!

      Reply

Leave a Comment

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük