A sárga túró az ország keleti felében elterjedt húsvéti édesség. Főleg a a Hajdúságban és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében készítik. Több néven is ismert: sárga- vagy édestúró, túrócska, illetve szláv eredetű szóval szirikk vagy szirka. Elkészítése nagyon egyszerű, húsvétkor a sonka és a kalács mellé fogyaszthatjuk. Ahány főre készül, annyi tojást és tejet használunk fel az elkészítéskor. Én 5 tojásból dolgoztam, mert két főre készült, de nagyobb családoknál akár 20-30 db tojásból is készíthetik, megadva ezzel a tiszteletet az ünnep iránt.
Hozzávalók:
- 5 db tojás
- 0,5 l legalább 2,8 %-os tej
- 5 dkg cukor
- 1 marék mazsola
- 1 csomag bourbon vaníliás cukor (10 g)
- 1 citrom reszelt héja
- 1 csipet só
Ízesítésként fahéj használható még hozzá.
A sárga túró elkészítése:
- A tejet tegyük fel főni a mazsolával, a citromhéjjal, cukorral és a sóval.
- A tojásokat verjük fel. Nem kell teljesen simára keverni, hogy legyenek a sárga túróban fehér kis darabok.
- Ha a tej már gyöngyözik, adjuk hozzá a tojásokat. Alacsony hőfokon – mert könnyen leéghet- kevergessük 5-10 percig, míg a tojás túrószerűen össze nem áll, és a tejsavó kicsapódik
- Egy hosszúkás edénybe nyomkodjunk tiszta konyharuhát vagy egy textilpelenkát, vagy egy szűrőt béleljünk ki vele, és öntsük a sárga túrót a ruhába, hogy a savó lecsöpöghessen.
- Ha már kihűlt kicsit a túró, és már hozzá tudunk érni, a ruha széleit kötözzük össze, nyomjuk ki belőle a savót, és a gombócot lógassuk fel, hogy minden nedvesség kicsöpöghessen.
- Tegyük a hűtőbe néhány órára a ruhával együtt.
- Ha kihűlt, éles késsel könnyen szeletelhető.
Forrás: Wikipédia
Akkor találkoztam először a sárga túróval, amikor egyetemista voltam Debrecenben, és a nyíregyházi lakótársaim hoztak egy kis húsvéti kóstolót.
Azóta már készítettem ilyet, de a receptre nem emlékszem. Kipróbálom ezt a receptet is, csak kétszeres mennyiségben!
Annyira szeretem, hogy mindenki elől elenném!
Örülök neki. 🙂
Bevallom őszintén, én korábban sosem hallottam róla.
Mivel nem tudok tehéntejet fogyasztani, készíthető-e mandula, vagy szójatejből?
Nem fogyaszthatok tehéntejet, ezért kérdezem, hogy szójatejből, vagy mandulatejből is elkészíthető, vagy csak tehéntejjel.
Én gyerekkorom óta ismerem (most 76 elmúltam, tehát elég régóta). Mi min. 30 tojásból készítjük Mindenki nagyon szereti, persze mazsola és citromhéj nélkül. Régen nem volt kapható egyik sem, tehát mi így szoktuk meg. Édesanyám Nyírségi volt, ott pedig mindeni ismeri.
Kipróbálom. Két fiús nagymama vagyok, a locsoló versek is tetszenek. Gratulálok.
Így édesen még nem próbaltam, de sósan, snidlingel nagyon finom lett. Most kiprobálom így, mazsolával 🙂
Mivel szabolcsi vagyok, ismerem a sárga túrót. Valóban nagyon finom, de a családom a sós változatot szereti. Édesen, mazsolával még nem próbáltam, így teljesen más lehet a karaktere. Nálunk min 3 liter tejből készül, nem csak húsvétkor. Nagyon gyorsan elfogy. 🙂
A tejet én sem bírom, de ettől még soha nem volt semmi bajom. Igaz csak a tejet, a tej termékekkel semmi bajom.
Én borsodi vagyok és én is ismerem. Minden húsvétra készítem. A gyerekeim szeretik. Most Győrben élek de erre felé nem ismerik, szoktam vinni a kollégáimnak, van akinek ízlik van akinek nem.
Kedves Balázs! Én is borsodi vagyok, de nem ismertem, illetve sósan ettem már valamikor. Tavaly nekifogtam, nem lett az igazi. Most látom, hogy a vaniliás cukor hiányzott belőle! Ezéven biztosan jól sikerül. Kellemes húsvéti ünnepeket kívánok!
Remélem ízleni fog! 🙂 Köszönöm, én is kellemes húsvéti ünnepeket kívánok!
Kedves Balázs! a Nejem távolabbi rokonsága szabolcsi, így természetesen ismerjük a sárga túrót. Örülök, hogy felkerült oldaladra ez a recept, ahová az ember az autentikus receptekért néz fel. (Pl.: a New Yorki sajttorta, ami ráadásul elsőre (!) sikerült, hála a fázisfotóknak. Ugyan így az ossobuco receptje és története, na meg az elkészítése. ) Szilvi a szabolcsi rokonoknál két receptet akart igazán megtanulni, az egyik a sárga túró amit sikerült, a másik az ú.n.: pumpás csirke, amit sajnos nem. Nagyon örülnék, ha ezt meg tudnád szerezni, és akkor ráadásul lenne egy eredeti nyírségi, és eredeti szabolcsi recept is fenn. Köszönettel Isaszegről!
Örülök neki, hogy tetszett! 🙂 Pumpás csirkéről én még nem hallottam, de ha találunk valakit, aki eredetiben készíti, akkor feltesszük a receptet!